Aktualności

,,Stop mowie nienawiści"

Data publikacji 29.09.2014

Wrocławscy policjanci uczestniczyli w specjalnym szkoleniu dla funkcjonariuszy służb patrolowych pn. ,,Stop mowie nienawiści". To już kolejne tego typu warsztaty mające na celu wypracowywanie coraz to skuteczniejszych metod walki z przejawami agresji i dyskryminacji, które tym razem prowadzili specjaliści Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

40 policjantów Wydziału Prewencji i Patrolowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu wzięło udział w szkoleniu dla funkcjonariuszy służb patrolowych pn. ,,Stop mowie nienawiści" mającym na celu wypracowywanie coraz to skuteczniejszych metod walki z przejawami agresji i dyskryminacji.

Prowadzący szkolenie specjaliści Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego na podstawie konkretnych przykładów tłumaczyli, czym jest mowa nienawiści, że mogą to być np. słowa poniżające drugą osobę, zachowania zachęcające do przemocy wobec innych, podważające podstawowe wartości jak wolność i bezpieczeństwo każdego człowieka.

Podczas dyskusji rozmawiano o symbolach, które niewątpliwie są przejawem nienawiści do innych grup społecznych, wyznaniowych oraz osób o różnych kolorach skóry, różnym pochodzeniu i obyczajach. Na podstawie rozmów z osobami, które przyjechały do Wrocławia np. z Afryki i skarżą się na brak tolerancji, czy niechęć do nich tylko dlatego, że urodzili się na innym kontynencie i mają inny kolor skóry analizowano poszczególne przypadki.

Jednym z głównych zadań warsztatów było również omówienie dotychczasowych i wypracowywanie nowych metod tak, aby walka z przejawami agresji była skuteczniejsza, a z budynków zniknęły symbole, które są jednoznacznym przejawem niechęci do innych kultur i narodów.


st. asp. Łukasz Dutkowiak

Źródło – KMP Wrocław