Aktualności

Policjanci kilkukrotnie interweniowali wobec nietrzeźwych rodziców

Data publikacji 29.09.2014

W ciągu minionego weekendu policjanci z powiatu ząbkowickiego trzykrotnie interweniowali wobec nietrzeźwych rodziców, którzy w takim stanie „opiekowali” się swoimi dziećmi. We wszystkich przypadkach dotyczących nieodpowiedzialnych dorosłych, skierowane zostaną wnioski do sądu rodzinnego. Jeśli zgromadzony materiał wykaże, iż doszło do narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, opiekunom może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

W piątek, przed godziną 21.00 funkcjonariusze interweniowali w mieszkaniu 21 - latki, która zajmowała się swoim 20 - miesięcznym synkiem. Młoda kobieta miała w tym czasie 1,8 promila alkoholu w organizmie, a ponadto, jak oświadczyła, była w ciąży. Zapłakanym chłopczykiem zaopiekował się trzeźwy 18 - letni konkubent kobiety.

W tym samym dniu, po godzinie 18.00 dzielnicowy pojechał do jednej z wiosek położonych na terenie powiatu ząbkowickiego, aby wykonać czynności z mieszkańcem tej wioski. Na miejscu zastał tylko jego rodziców. Mężczyzna był w tym czasie w pracy, a 9 - letnią córką miała opiekować się żona. Jak się jednak okazało, dziewczynka przebywała od ponad dwóch godzin sama w domu, a „opiekunka” w tym czasie piła alkohol przed jednym z miejscowych sklepów. Policjanci przebadali kobietę na zawartość alkoholu. Badanie wykazało u niej ponad 2,3 promila. Policjanci skontaktowali się z ojcem dziecka i przekazali dziewczynkę pod jego opiekę

.
Trzeci przypadek niewłaściwej opieki nad małym dzieckiem policjanci zarejestrowali dwa dni później. W niedzielę, po godzinie 23.00 kobieta zgłosiła, że jej teściowa wyzywa ją słowami wulgarnymi. Na miejscu interwencji okazało się, że wzywająca policjantów 43 - letnia kobieta jest pijana. Miała prawie 2 promile alkoholu w organizmie. W mieszkaniu tym przebywał jeszcze 5 - letni chłopczyk, który płakał i był wystraszony całą sytuacją.

Dziecko mimo późnej pory, nie było przygotowane do spania i leżało w ubraniu wraz z kompletnie pijanym ojcem, który miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. W mieszkaniu był bałagan. Na stole stały butelki po wódce, leżały niedopałki papierosów i talerze z resztkami jedzenia. Z uwagi na agresywne zachowanie rodziców i brak możliwości przekazania dziecka pod opiekę trzeźwego dorosłego, chłopczyk został przewieziony do Pogotowia Rodzinnego, gdzie mógł spokojnie zasnąć.

Niestety policjanci coraz częściej mają do czynienia z nietrzeźwymi rodzicami. Wobec pijanych „opiekunów” kierowane są wnioski do sądu rodzinnego. Pamiętajmy, że w przypadkunarażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, sprawca musi się liczyć z odpowiedzialności karną. Za tego typu czyn, grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

 

st. asp. Paweł Petrykowski

(źródło – KPP Ząbkowice Śl.)
Oficer Prasowy
podkom. Ilona Golec