Aktualności

Pędził przez wioskę prawie 150 km/h – za dwukrotnie przekroczoną prędkość stracił prawo jazdy

Data publikacji 13.10.2014

Uprawnienia do kierowania samochodem można utracić nie tylko za jazdę pod wpływem alkoholu, czy też za przekroczenie dozwolonej ilości punktów karnych. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza kierowcy mający tzw. „ciężką nogę”, czyli przekraczający dozwoloną prędkość lub jeżdżący bardzo niebezpiecznie. Tak było m.in. w miniony weekend, gdy miliccy policjanci zatrzymali piratowi drogowemu prawo jazdy za … jazdę przez wioskę z prędkością 147 km/h, czyli prawie dwukrotnie większą niż zezwalają na to przepisy.

11 października br. policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego z milickiej komendy powiatowej, pełniąc służbę na drogach i kontrolując prędkość kierowców poruszających się m.in. przez miejscowość Czarnogoździce w gminie Krośnice, zauważyli w pewnym momencie nadjeżdżającego z impetem kierującego samochodem osobowym marki Audi.

Przeprowadzony przez funkcjonariuszy pomiar prędkości wykazał, że na odcinku drogi, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h, auto przemieszczało się z prędkością 147 km/h. W związku z zaistniałą sytuacją policjanci niezwłocznie zatrzymali kierowcę do kontroli drogowej.

Samochodem kierował 27 - letni mieszkaniec jednej z miejscowości koło Milicza. Ponieważ w tym czasie na drodze panował duży ruch samochodów policjanci uznali, że pirat drogowy swoim zachowaniem stworzył zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. W związku z powyższym funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy. Sporządzili również stosowną dokumentację celem skierowania do sądu wniosku o ukaranie kierowcy i wydanie wobec niego zakazu prowadzenia pojazdów.
W art. 86 § 1 Kodeksu Wykroczeń czytamy, że „ Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym podlega karze grzywny”. Innymi słowy osoba, która stworzy zagrożenie w ruchu drogowym może zostać ukarana mandatem karnym.

Pamiętajmy jednak, że w § 3 tegoż samego artykułu czytamy, że „W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów”. Jak wiadomo utrata uprawnień do kierowania jest dla większości kierowców karą znacznie dotkliwszą niż grzywna, a sam okres, na jaki uprawnienia zostają zatrzymane, zależy – w granicach ustawowego zagrożenia – od decyzji sądu.

To kolejny już przypadek zatrzymania przez milickich policjantów prawa jazdy kierowcy, który na drodze powoduje duże zagrożenie w ruchu drogowym. W poprzednich sprawach sąd wydał już postanowienia o zatrzymaniu – do czasu zakończenia toczących się postępowań – prawa jazdy kierowcom, którzy dopuścili się tych niebezpiecznych wykroczeń drogowych.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że wydanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzekane jest niezależnie do kary grzywny, która w przypadku poważnych wykroczeń drogowych może wynieść nawet do 5 tys. zł.

Kierowcy, którzy nagminnie i znacznie przekraczają dozwoloną prędkość jazdy oraz tacy, którzy nie zachowują należytej ostrożności na drodze, muszą liczyć się z bardzo przykrymi konsekwencjami prawnymi swojego nieodpowiedzialnego postępowania.

st. asp. Paweł Petrykowski

(źródło – KPP Milicz)
Oficer prasowy
nadkom. Sławomir Waleński