Aktualności

WALKA Z AGRESJĄ DROGOWĄ PRZEZ KWP WE WROCŁAWIU

Data publikacji 03.01.2015

Po ostatnich tragicznych wydarzeniach głośno omawianych w mediach, podjęto kolejne kroki w celu dyscyplinowania piratów drogowych. Poza wzmożonymi kontrolami oraz zatrzymywaniem praw jazdy za niebezpieczne zachowania, utworzono także specjalne zespoły ds. zwalczania agresji na drodze. Takie zespoły powstały w każdym województwie. W skład grupy wchodzą policjanci z Wydziałów Ruchu Drogowego oraz pionu kryminalnego.

Nowo utworzone zespoły działają nie tylko na drogach, ale także w Internecie. Funkcjonariusze zbierają tam informacje o nielegalnych wyścigach oraz uczestnikach tych imprez. Obserwują sposób zachowania kierowców na drodze oraz analizują najczęściej popełniane wykroczenia. Ponadto śledzą informacje prasowe, internetowe oraz analizują zapisy z monitoringu miejskiego. Praca policjantów ukierunkowana jest w dużym stopniu na sprawców o największej liczbie rażących naruszeń w ruchu drogowym na podstawie informacji z dostępnych baz danych.

Połowa uczestników ruchu odpowiada agresją na agresję, ryzykując tym samym niebezpieczną konfrontację. Stres wywołany staniem w korkach w zatłoczonym mieście wielokrotnie prowadzi do sytuacji bezpośrednio zagrażających życiu. Jedna z definicji mówi, iż: „agresja na drodze występuje wtedy, gdy kierowca świadomie zwiększa ryzyko kolizji w wyniku manewrów spowodowanych zniecierpliwieniem, złością lub chęcią zaoszczędzenia czasu”. W praktyce oznacza to, że agresywny kierowca umyślnie prowadzi pojazd w sposób, który naraża na niebezpieczeństwo nie tylko siebie ale także, przede wszystkim zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego. Taki kierujący często ma w sobie wiele złości, którą usiłuje wyładować właśnie na drodze. Przykładami takich zachowań z pewnością jest poruszanie się ze zbyt dużą a raczej nadmierną prędkością, nieustąpienie pierwszeństwa, potocznie mówiąc zajeżdżanie i wymuszanie drogi. Nie wpuszczanie innego kierowcy, czyli utrudnianie włączenia się do ruchu, trąbienie i miganie światłami, straszenie innych kierowców groźbami używając do tego przekleństw, niestosowne gesty, zbyt bliska jazda za pojazdem tzw. ”zderzak w zderzak” mający na celu wymuszenie zwiększenia prędkości lub zmiany pasa ruchu, nagłe hamowanie, nagłe zmniejszenie prędkości w celu zrobienia na złość czy też nagłe przyspieszanie gdy inny kierowca podejmuje manewr wyprzedzania, ruszanie z piskiem opon też kwalifikują się do wspomnianego zachowania.
 
Samych przyczyn agresji na drodze jest bardzo wiele. Wśród najczęstszych spotykanych i wymienianych są stres, pośpiech, zmęczenie, rywalizację między kierowcami a także same ich cechy osobowości np. impulsywność, poczucie mniejszej wartości, brak równowagi emocjonalnej, zbytnia pewność siebie, potrzeba władzy i chęć dominacji, poczucie anonimowości, alkohol, środki psychoaktywne warunki pogodowe/drogowe, myślę tu o wszelkich remontach i utrudnieniach na które tak często narzekają kierowcy.
 
Pamiętajmy o tym, iż zachowania agresywne mogą zwiększać ryzyko lub doprowadzać do zdarzeń drogowych, niejednokrotnie śmiertelnych.
 
Na koniec wspomnę, iż coraz większą popularnością cieszą się kamery rejestrujące obraz, montowane w prywatnych samochodach. Wychodząc naprzeciw wszystkim, dla których bezpieczeństwo na naszych drogach nie pozostaje obojętne, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu w sierpniu 2014 roku uruchomiła specjalną skrzynkę poczty elektronicznej stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl na którą można przesłać policjantom link, film lub zdjęcia dokumentujące naruszenia prawa. Celem tego jest ograniczenie przemocy i agresji ze strony kierowców, którzy nie potrafią kontrolować swoich reakcji i zachowań. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć że policjanci sięgają po różnego rodzaju środki oraz że są stosowane wobec takich osób wszystkie możliwe sankcje, również w te o najsurowszym wymiarze.
 
asp. Tomasz Słuszniak
Wydział Ruchu Drogowego
Komendy Wojewódzkiej Policji
we Wrocławiu