Aktualności

Szef dolnośląskiej Policji odwiedził przed świętami funkcjonariuszy stacjonujących w Kosowie

Data publikacji 03.04.2015

Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Wojciech Ołdyński spotkał się z dolnośląskimi funkcjonariuszami stacjonującymi w Kosowie w ramach XXIV zmiany kontyngentu. Spotkanie było okazją do podziękowania za ich ciężką służbę i złożenia świątecznych życzeń.

Polscy policjanci, którzy stacjonują w  Kosowie, to już XXIV zmiana kontyngentu. Wśród nich są również funkcjonariusze z Dolnego Śląska - sierż. szt. Kamila Jadwiszczak z Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, sierż. szt. Grzegorz Skowroński z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze oraz asp. szt. Wiesław Obacz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Nadinsp. Wojciech Ołdyński podczas rozmowy z dolnośląskimi policjantami, podziękował im za trudną i odpowiedzialną służbę, podkreślając ich ważną rolę. Uroczyste spotkanie Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu z funkcjonariuszami było także okazją do złożenia im życzeń w związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi.

Od grudnia 2008 r. polscy funkcjonariusze nie służą już pod flagą Narodów Zjednoczonych. Organizację i administrację misji przejęła Unia Europejska. Zmieniło się także miejsce stacjonowania polskich policjantów – po kilku latach służby w stolicy Kosowa Prisztinie, Polacy powrócili do swojej poprzedniej bazy w kosowskiej Mitrovicy.

Obecnie głównym obszarem działania Jednostki Specjalnej Polskiej Policji jest północna część Kosowa, zamieszkała głównie przez ludność narodowości serbskiej. Do codziennych zadań funkcjonariuszy należy pełniona całodobowo służba patrolowa, konwojowanie funkcjonariuszy służby celnej i straży granicznej, eskorty pracowników Misji EULEX oraz zabezpieczenie ważnych wydarzeń, takich jak wybory czy imprezy masowe.


st. asp. Paweł Petrykowski