Aktualności

Przyjechali na „gościnne występy”, włamywali się i okradali samochody z wyposażenia, a także z paliwa, a to nie wszystko…

Data publikacji 02.04.2014

Policjanci z powiatu świdnickiego zatrzymali dwie osoby podejrzane o włamania i kradzieże. Sprawcy za pomocą dorobionych kluczyków włamywali się do zaparkowanych pojazdów i kradli z ich wnętrza wartościowe przedmioty, a także paliwo potrzebne do dalszych działań przestępczych. Ponadto zatrzymani podejrzani są o usiłowanie włamania do garażu i kradzieży motocykla i katalizatora z samochodu. Za swoje czyny odpowiedzą teraz przed sądem.

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w trakcie patrolu zatrzymali do kontroli kierowcę osobowego Audi. W samochodzie był jeszcze nieletni pasażer. Nerwowe zachowanie kontrolowanych wzbudziło podejrzenia policjantów. W związku z tym funkcjonariusze przystąpili do sprawdzania osób i wnętrza pojazdu. Podczas kontroli mundurowi w pojeździe 26-letniego mieszkańca powiatu kłodzkiego znaleźli i zabezpieczyli pęk kluczyków do samochodów różnych marek, śrubokręty, klucz do przecinania rur metalowych oraz radio samochodowe, które jak się później okazało pochodziło z kradzieży.

Kontynuując dalsze czynności w tej sprawie funkcjonariusze ustalili, że podejrzani przyjechali na tzw. „gościnne występy” z zamiarem popełniania przestępstw. Jadąc w kierunku Świdnicy na terenie Dzierżoniowa usiłowali dokonać kradzieży katalizatora z samochodu dostawczego, jednak nie mogąc go odciąć odstąpili od jego kradzieży i pojechali dalej do Świdnicy. Jeszcze tej samej nocy włamali się do dwóch Volkswagenów, kradnąc z ich wnętrza radio samochodowe i płyty CD.
Jak ustalili policjanci podejrzani do samochodów włamywali się przy pomocy dopasowanych kluczyków, które zostały znaleźli kontrolując ich pojazd.

W trakcie dalszych czynności śledczy ustalili, że zatrzymani mają na swoim koncie jeszcze inne przestępstwa w tym kradzieże paliwa. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podejrzani skradli go blisko 500 litrów, a także usiłowali się włamać do garażu, z którego chcieli zabrać motocykl.

Obecnie policjanci nadal ustalają wszystkie okoliczności tych zdarzeń oraz sprawdzają czy zatrzymani nie mają na swoim koncie jeszcze innych tego typu przestępstw.

Zatrzymani za czyny, o które są podejrzani będą odpowiadać teraz przed sądem. Dorosłemu mężczyźnie może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast o dalszym losie 16-latka zadecyduje sąd rodzinny.

asp. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Świdnicy
Oficer Prasowy
asp. sztab. Katarzyna Czepil
tel. 607 317 642