Aktualności

Stracił prawo jazdy, bo przewoził za dużo pasażerów - dwóch siedziało u kolegów na kolanach, a trzeci leżał na podłodze

Data publikacji 18.08.2015

Przewoził samochodem za dużą liczbę pasażerów. Został ukarany mandatem i w świetle nowych przepisów stracił prawo jazdy. Policjanci ruchu drogowego z powiatu trzebnickiego podczas kontroli pojazdu prowadzonego przez 42 – letniego mężczyznę stwierdzili, że część pasażerów siedziało u kolegów na kolanach lub na podłodze samochodu.

Policjanci ogniwa ruchu drogowego z trzebnickiej komendy powiatowej, realizując działania kontrolne, zatrzymali w godzinach rannych do sprawdzenia kierującego samochodem marki Ford. Podczas prowadzonych czynności okazało się, że oprócz 42- latka kierującego samochodem, w pojeździe jest jeszcze 11 osób, czyli o 3 osoby więcej niż kierowca mógł tym pojazdem przewozić. Mężczyzna wiózł pasażerów z nocnej zmiany, zakończonej w jednej z fabryk. Nadmiar pasażerów spowodował, że dwóch z nich siedziało u kolegów na kolanach, a trzeci leżał w poprzek na podłodze. Mając powyższe na względzie, policjanci ukarali kierującego mandatem oraz zatrzymali mu prawo jazdy.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi,nowymi przepisami, kierowca straci prawo jazdy między innymi za zbyt dużą liczbę przewożonych pasażerów. W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu naruszenia przepisów, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzymuje dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące, jednak jeżeli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy. Kolejna "wpadka" bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

asp. sztab. Paweł Petrykowski

(źródło – KPP Trzebnica)
Oficer Prasowy
asp. sztab. Iwona Mazur