Aktualności

Wojewódzki finał konkursu „Dzielnicowy Roku”

Data publikacji 18.09.2015

Dolny Śląsk poznał swojego najlepszego dzielnicowego. Zwycięzcą okazał się mł. asp. Marek Łukowiak z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Konkurs odbył się w ramach eliminacji do VIII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych - „Dzielnicowy Roku”. Dwóch najlepszych funkcjonariuszy będzie reprezentować nasz region w zawodach finałowych, które odbędą się w dniach 21-23 października 2015 roku w Katowicach. Łącznie w całych eliminacjach dolnośląskich udział wzięło ogółem ponad 500 dzielnicowych.

Celem zawodów jest poszerzenie wiedzy i doskonalenie umiejętności zawodowych dzielnicowego, a w szczególności podnoszenie skuteczności działań policjantów zapewniających stałą poprawę poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie służbowym.

Finał na szczeblu wojewódzkim był poprzedzony eliminacjami na poziomie powiatowym i miejskim, które wyłoniły najlepszych dzielnicowych reprezentujących jednostki garnizonu dolnośląskiego. W ramach I etapu eliminacji do konkursu został przeprowadzony test z wiedzy zawodowej. W sumie udział wzięło ponad 500 dzielnicowych. Do finału wojewódzkiego konkursu stanowiącego II etap eliminacji zawodów ogólnopolskich „Dzielnicowy Roku” zakwalifikowało się 47 najlepszych dzielnicowych. 

Podczas finału wojewódzkiego rozegranego we Wrocławiu odbyły się konkurencje: test z wiedzy policyjnej, symulacja – przyjęcie interesanta.  

Zadania wymagały wykazania się przez dzielnicowych znajomością problematyki z zakresu prewencji, prawa oraz psychologii. 

Oceniane były umiejętności dzielnicowych w zakresie: 

• komunikacji werbalnej i niewerbalnej, 
• tworzenia atmosfery życzliwości i pomocy obywatelom, 
• radzenia sobie w sytuacjach trudnych, 
• analizowania i wyciągania wniosków, 
• wskazywania możliwych do zastosowania rozwiązań zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa i normami współżycia społecznego, 
• propagowania metod i sposobów unikania zagrożeń. 

Rywalizacja przebiegała na wysokim poziomie, a najlepszymi okazali się: 

1. mł. asp. Marek Łukowiak z KMP we Wrocławiu
2. asp. Marek Bednarz z KPP w Środzie Śląskiej
3. sierż. sztab. Marcin Okowiński z KMP w Jeleniej Górze

Dzielnicowi, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca w konkursie wojewódzkim będą reprezentować Dolny Śląsk podczas zawodów ogólnopolskich. Zawody finałowe rozegrane zostaną w dniach 21-23 października 2015 roku w Szkole Policji w Katowicach.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a za zwycięzców naszego województwa trzymamy kciuki podczas finału krajowego zawodów!!!

asp. Wojciech Jabłoński

Ładowanie odtwarzacza...