Aktualności

„Bezpieczny Dolnoślązak” w Pieńsku – spotkania policjantów z dziećmi

Data publikacji 13.04.2014

Policjanci z powiatu zgorzeleckiego w ramach projektu pn. „Bezpieczny Dolnoślązak” zainicjowanego przez Urząd Marszałkowski, przeprowadzili kolejne spotkania z dziećmi. Tym razem z przedszkolakami z Pieńska, które to podczas wizyty funkcjonariuszy miały okazję zdobyć i utrwalić sobie wiedzę np. na temat zasad zachowania się podczas ataku agresywnego psa, bezpiecznych zabaw, a także co zrobić w przypadku pożaru.

Program ,,Bezpieczny Dolnoślązak’’ to przedsięwzięcie powstałe z inicjatywy Dolnośląskiego, w które zaangażowani są m.in. przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, GOPR-u, WOPR-u oraz Pogotowia Ratunkowego, a także kilkadziesiąt szkół i przedszkoli z całego Dolnego Śląska.

Ideą projektu jest przekazywanie młodym Dolnoślązakom wiedzy na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa w myśl zasad: minimum teorii, maksimum praktyki. Dzieci umiejętności praktyczne oraz wiedzę zdobywają podczas warsztatów, a nie tylko zajęć teoretycznych. Na spotkaniach w ramach programu uczestnikom Policjanci, strażacy, ratownicy GOPR-u, WOPR-u oraz pracownicy pogotowia ratunkowego pokazują jak zadbać o bezpieczeństwo, a także jak reagować i współpracować ze służbami ratunkowymi, czy nie dać się oszukać złodziejowi.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Pieńsku na kolejnych tego typu spotkaniach z dziećmi omawiali m.in. zasady zachowywania się podczas ataku agresywnego psa, jak również wspólnie ze wszystkimi dziećmi ćwiczyli pozycję zapewniającą bezpieczeństwo podczas ataku zwierzęcia. Funkcjonariusze uczulili również najmłodszych przed nadmiernym zaufaniem do nieznanych zwierząt, które, mimo że na początku mogą wydawać się przyjazne i spokojne, czasami okazują się bardzo groźne. Policjanci przygotowali także dla przedszkolaków pokaz możliwości wytresowanego psa służbowego.

Podczas spotkań w ramach projektu „Bezpieczny Dolnoślązak” funkcjonariusze prowadzący uczyli także dzieci szkół z różnych poziomów edukacyjnych, bezpiecznych zachowań oraz praktycznych umiejętności w zakresie współdziałania ze służbami powołanymi do zapewnienia bezpieczeństwa i wykorzystania ich w sytuacjach życia codziennego.

st. asp. Łukasz Dutkowiak

Źródło: KPP w Zgorzelcu
Oficer Prasowy
asp. Antoni Owsiak
tel. 606-778-294