Aktualności

Policjanci zatrzymali przestępczy duet - on oszukiwał i wyłudzał towary, ona sprzedawała je w lombardzie

Data publikacji 16.10.2015

Policjanci z dzierżoniowskiej komendy zatrzymali młodą parę przestępców. Mężczyzna oszukiwał sprzedających na portalach aukcyjnych i wyłudzał od nich towary, a jego dziewczyna zastawiała je w lombardzie. Funkcjonariusze po przeszukaniu miejsca zamieszkania przestępczego duetu oprócz skradzionych przedmiotów znaleźli jeszcze ponad 600 porcji marihuany. Zatrzymani za czyny, o które są podejrzani odpowiedzą przed sądem. Za paserstwo grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat, za oszustwo do lat 8 lat, a za posiadanie środków odurzających znacznej ilości do 10 lat.

„Pilnie kupię Pana/Pani sprzęt wystawiony na aukcji. Zależy mi na czasie, bo towar ma być prezentem. Proszę podać nr konta, wpłacam już pieniądze, ale towar proszę przywieźć do Piławy Górnej, gdzie okażę wykonany przelew i odbiorę sprzęt”. Takie i podobne telefony odebrały osoby wystawiające na portalach aukcyjnych różnego rodzaju cenne przedmioty. Wówczas mężczyzna przekazywał podrobiony przelew na podstawie, którego odbierał towar.  Okazało się, że sprawca wybierał osoby z ościennych powiatów, które godziły się na przywiezienie wystawionego towaru do określonego miejsca.

Jak ustalili dzierżoniowscy policjanci 21-letni mężczyzna w okresie od września oszukał w ten sposób, co najmniej 10 osób. Jego łupem padł m.in. sprzęt muzyczny wartości 2.700 zł, laptop za 1.500 zł, gitara za ponad 5.000 zł oraz telewizor, głośniki zestaw komputerowy itp. Wyłudzony towar trafiał następnie do jednego z lombardów na terenie Bielawy. Tym zajmowała się już 21-letnia dziewczyna oszusta. Kiedy funkcjonariusze zapukali do miejsca zamieszkania przestępczego duetu byli oni bardzo zdziwieni, bo sądzili, że nikt ich nie złapie, gdyż 21-latek na przelewach podawał fałszywe dane. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania funkcjonariusze odnaleźli część wyłudzonego mienia, ale także na parapecie ujawniono marihuanę, z której można było uzyskać ponad 600 porcji handlowych.

Oboje trafili do policyjnego aresztu. Policjanci odzyskali towar sprzedany po zaniżonej cenie do jednego z lombardów. Pomysłodawca tego przestępczego procederu usłyszał do tej pory zarzuty oszustwa 10 osób na łączną sumę strat ponad 12.000 zł. oraz posiadania środków odurzających. Kobiecie przedstawiono zarzuty paserstwa.

Przypomnijmy, że za paserstwo grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat, za oszustwo do lat 8 lat, a za posiadanie środków odurzających znacznej ilości do 10 lat.

Źródło: KPP w Dzierżoniowie
podinsp. Mariusz Furgała
tel. 606-230-794


nadkom. Krzysztof Zaporowski