Aktualności

Trwa akcja „Bezpieczna droga do szkoły”

Data publikacji 22.10.2015

Policjanci z Jawora w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły” nadal realizują spotkania z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego. Podczas prowadzonych zajęć funkcjonariusze przekazują informacje dotyczące bezpieczeństwa na drodze, na której dzieci występują w rolach pieszego, rowerzysty oraz pasażera. W tego typu prelekcjach „przeszkolonych” zostało już ponad 650 uczniów i przedszkolaków. Wczoraj odbyły się kolejne spotkania z dziećmi, tym razem ze szkoły w Wądrożu Wielkim oraz przedszkola w Wiadrowie.

Dzieci docierają do szkoły różnymi sposobami - pieszo, rowerem, samochodem lub autobusem. Każdy sposób jest dobry pod warunkiem, że jest bezpieczny. Pierwsze tygodnie w szkole są zawsze bardzo szczególne. Dzieci są jeszcze rozkojarzone wakacjami, szczególnie te młodsze nie mają świadomości czyhających na nie zagrożeń. Niekiedy są tak zajęte rozmową z rówieśnikami, że potrafią nagle wejść na jezdnię pod nadjeżdżający pojazd.

Dlatego w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły" policjanci od początku września prowadzą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci. Podczas spotkań z najmłodszymi uczestnikami ruchu policjanci rozmawiają głównie o zagrożeniach, z jakimi mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły. Tym razem, w ramach akcji funkcjonariusze zawitali do szkoły podstawowej w Wądrożu Wielkim oraz przedszkola w Wiadrowie.

Dzieci z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyły w lekcjach o bezpieczeństwie na drodze. Prowadzący spotkanie funkcjonariusze starali się wyrobić wśród dzieci m. in. nawyk zapinania pasów, noszenia odblasków, przechodzenia przez jezdnię w miejscach dozwolonych i tylko na zielonym świetle, czy poruszania się właściwą stroną drogi, kiedy nie ma chodnika.

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych było spotkanie z Cezarem – policyjnym owczarkiem, który pojawił się na zajęciach wraz ze swoim przewodnikiem. Pies czynnie brał udział w zajęciach prezentując z jednej strony swoje umiejętności, a z drugiej pokazując, że zwierzęta też potrafią być groźne.

W trakcie pogadanki zaprezentowano, jak odczytać z ekspresji ciała psa jego zamiary. Policjanci pokazali dzieciom bezpieczne postawy w kontakcie z atakującym czworonogiem tzw. „drzewka” i „żółwia”, a następnie przeprowadzono ćwiczenia praktyczne z udziałem Cezara.

Policjanci podczas działań każdorazowo przypominają też o używaniu elementów odblaskowych przez pieszych. Przekonują też dzieci, że warto być widocznym na drodze po zmroku i tłumaczą, dlaczego należy obowiązkowo nosić odblaski poza obszarem zabudowanym, kiedy po zmierzchu wracamy do domu idąc drogą, gdzie nie ma chodników i wyznaczonych ścieżek dla pieszych.

Źródło: KPP w Jaworze
podkom. Kordian Mazuryk
tel. 603-039-942


nadkom. Krzysztof Zaporowski

Ładowanie odtwarzacza...