Aktualności

Zatrzymany za fałszywe alarmy bombowe w jednej z galerii handlowych

Data publikacji 27.10.2015

Wrocławscy policjanci ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o spowodowanie fałszywego alarmu bombowego w jednej z galerii handlowych na terenie miasta. Czynności funkcjonariuszy w tej sprawie potwierdziły, że mężczyzna dwukrotnie zawiadomił WCPR o podłożeniu ładunku wybuchowego w sklepie. Zatrzymany myślał, że korzystając z niezarejestrowanego telefonu pozostanie anonimowy. Za swój czyn odpowie teraz przed sądem.

Do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu zadzwonił mężczyzna, który powiadomił o podłożonym ładunku wybuchowym w jednej z galerii handlowych na terenie wrocławskiego Grabiszynka. Po uzyskaniu tej informacji policjanci natychmiast podjęli działania mające na celu jej zweryfikowanie. Szybko okazało się, że przekazana przez mężczyznę informacja jest nieprawdziwa.  

Kontynuując działania w tej sprawie funkcjonariusze ustalili osobę dzwoniącą. Okazał się nim 38-letni mieszkaniec Wrocławia. Mężczyzna myślał, że korzystając z niezarejestrowanego telefonu komórkowego pozostanie anonimowy – został jednak zatrzymany. Dalsze czynności policjantów potwierdziły, że podejrzany dwukrotnie zawiadomił Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego o podłożeniu ładunku wybuchowego w tym sklepie.

Obecnie nadal wyjaśniane są okoliczności tych spraw przez funkcjonariuszy.

Teraz o dalszych losach mężczyzny zadecyduje sąd.

Przypomnijmy, że w świetle art. 224a kodeksu karnego: „Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak