Aktualności

Podsumowanie akcji „ZNICZ 2015” na Dolnym Śląsku

Data publikacji 02.11.2015

Dolnośląscy policjanci od piątku do dzisiaj podczas akcji „Znicz 2015” dbali o bezpieczeństwo wszystkich osób podróżujących po drogach województwa. Głównym zadaniem funkcjonariuszy była pomoc zarówno kierującym pojazdami oraz pieszym w bezpiecznym dotarciu do celu. W tym czasie na drogach i w okolicach cmentarzy służbę pełniło ponad 1000 policjantów.

Ruch związany z dojazdem do miejsc docelowych rozłożył się jednak w sposób nie powodujący większych niż zwykle utrudnień na trasach dojazdowych do większych miast. Taka sytuacja wynikała także z tego, że część z osób zdecydowała się na podróż środkami komunikacji zbiorowej.

1 listopada dolnośląscy policjanci skoncentrowali się głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa w rejonach cmentarzy, do których tłumnie udawali się mieszkańcy odwiedzający groby najbliższych. O bezpieczeństwo w rejonach nekropolii dbali funkcjonariusze prewencji i wydziałów kryminalnych. Tam, gdzie doszło do zmiany organizacji ruchu, służbę pełnili policjanci drogówki. Funkcjonariusze przypominali pieszym o posiadaniu elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym po zmroku. Takie elementy odblaskowe byly rozdawane przez policjantów drogówki. W dalszym ciągu również funkcjonariusze prowadzili wzmożone działania na dolnośląskich drogach.

Szczególną interwencją była pomoc jaką udzielili policjanci ruchu drogowego przy ulicy Świerkowej w Głogowie, nieprzytomnej 80–letniej kobiecie. Do sytuacji doszło 1 listopada br. około godziny 13.20. Starsza pani zasłabła, a upadając uderzyła głową o przystanek autobusowy i straciła przytomność. Konieczna była szybka pomoc i interwencja. Policjanci udzieli pomocy doprowadzając kobietę do stanu przytomności i opatrując ją. Powiadomili też pogotowie organizując sprawny dojazd karetki na miejsce zdarzenia.

W niedzielę w godzinach wieczornych policjanci spodziewali się największej fali powrotów, w związku z czym uwaga funkcjonariuszy skierowana została na główne drogi województwa dolnośląskiego oraz te miejsca, gdzie przewidywano największe natężenie ruchu.

Od piątku, a więc od momentu, gdy rozpoczęto akcję „Znicz” na obszarze województwa dolnośląskiego doszło do 19 wypadków, w których obrażenia ciała odniosły 22 osoby. Niestety na terenie powiatu wołowskiego funkcjonariusze zostali powiadomieni o znalezieniu na poboczu ciała rowerzysty, który najprawdopodobniej został potrącony przez samochód. W innym zdarzeniu na terenie Wałbrzycha 73-letni mężczyzna wtargnął na jezdnię i został śmiertelnie potrącony przez samochód. Obie te sprawy w chwili obecnej będą wyjaśniane przez policjantów. W tym czasie funkcjonariusze zatrzymali na drogach naszego województwa 58 kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu. Akcja „Znicz” będzie prowadzona jeszcze dzisiaj.

Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Ładowanie odtwarzacza...