Aktualności

,,Artyści” w rękach Policji - zatrzymani za graffiti

Data publikacji 21.06.2014

Wrocławscy policjanci zatrzymali dwóch nieletnich podejrzanych o liczne uszkodzenia mienia. Wpadli w ręce funkcjonariuszy, gdy „przelewali” swoje zdolności plastyczne na ścianę w przejściu podziemnym przy Placu Społecznym. Z ustaleń policjantów wynika, że 16-latkowie używając farb w sprayu nanieśli również rysunki na ściany i elewacje kilkudziesięciu obiektów na terenie miasta. Za czyny, o które są podejrzani odpowiedzą teraz przed sądem.

 
Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o liczne uszkodzenia mienia, poprzez wykonanie rysunków farbą w sprayu. Zatrzymani to, dwaj 16-latkowie mieszkający we Wrocławiu.

Do zatrzymania doszło tuż przed godziną 18.30 w przejściu podziemnym na Placu Społecznym we Wrocławiu. Policjanci kontrolując teren zauważyli dwóch młodych mężczyzn, którzy nanosili napisy na jedną ze ścian. Natychmiast podjęli działania zmierzające do zatrzymania ,,malarzy’’. Po wylegitymowaniu okazało się, że są to dwaj 16-latkowie z Wrocławia.

Realizując dalsze czynności w tej sprawie z udziałem nieletnich, na chwilę obecną funkcjonariusze udowodnili im wykonanie łącznie 45 rysunków na ścianach i elewacjach obiektów m.in. na terenie dzielnic: Fabryczna, Rakowiec i Śródmieście. Podejrzani potwierdzili policjantom, że są autorami tych dzieł.

Funkcjonariusze nadal wyjaśniają wszystkie okoliczności tych zdarzeń. Docierają również do osób pokrzywdzonych, które szacują  poniesione straty.
Dalsze decyzje w sprawie zatrzymanych 16-latków podejmie teraz Sąd Rodzinny.

Przypomnijmy, że nanoszenie malunków na elewacje budynków, ogrodzenia czy urządzenia, bez zgody ich właściciela bądź zarządcy, jest traktowane jak uszkodzenie mienia. Jeżeli wartość powstałych w ten sposób strat przewyższy kwotę 420 złotych, sprawcy może grozić odpowiedzialność karna nawet do 5 lat pozbawienia wolności. W innym przypadku, podejrzany będzie odpowiadał, jak za wykroczenie uszkodzenia mienia.


st. asp. Łukasz Dutkowiak