STOP 24 - Programy Prewencyjne - Policja Dolnośląska - Strona archiwalna

Programy Prewencyjne

STOP 24

STOP 24 to program mający na celu zapobieganie kradzieżom samochodów, ułatwienie Policji ujawniania i zatrzymywania skradzionych samochodów oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

To pierwszy tego typu program w Polsce. Jego istotą jest specjalne oznakowanie pojazdów, których właściciele zadeklarowali, że w godzinach 00:00-04.00 w ograniczonym zakresie korzystają z pojazdów.

Duża ilość skradzionych samochodów oraz analiza warunków i godzin w których zostały one skradzione, pozwoliły na zainicjowanie programu oraz włączenie go do codziennych, rutynowych zadań każdego z policjantów pełniących służbę.

Program jest dostępny dla każdego właściciela samochodu, który wypełni i złoży specjalną deklarację przystąpienia do Programu „STOP 24” oraz oznakuje specjalną fosforyzującą naklejką swój pojazd na przedniej i tylniej szybie. Tak oznakowany pojazd poruszający się w godzinach 00:00-04.00 automatycznie wzbudza podejrzenie, że mógł zostać skradziony i w związku z tym policjanci mogą zatrzymać i skontrolować ten samochód prowadzony niekoniecznie przez właściciela, albowiem właściciel pojazdu może w deklaracji zgłoszenia wskazać inne osoby upoważnine do prowadzenia jego auta. Te informacje są zarejestrowane w specjalnej bazie policyjnej. Jednocześnie tak oznakowany pojazd w czasie kontroli, w godzinach objętych programem, wymusza na policjantach szczególną ostrożność.

Aktualnie Program „STOP 24” realizują policjanci z wszystkich jednostek powiatowych i miejskich garnizonu dolnośląskiego. Udział w Programie zaproponowano firmom ubezpieczeniowym, które w swojej ofercie mają ubezpieczenie na pojazdy w zakresie OC i AC. W ramach zawieranych umów ubezpieczeniowych firmy te będą mogły proponować właścicielom pojazdów uczestnictwo w Programie.

Mieszkańcy Dolnego Śląska cykliczne informowani są za pomocą środków masowego przekazu i materiałów informacyjnych o możliwości przystąpienia do Programu i wynikających z tego korzyści.

Do chwili obecnej w naszym województwie nie odnotowano kradzieży pojazdu oznakowanego programem „STOP-24”. Skuteczność programu doceniły inne miasta w Polsce m.in. Kraków, Bydgoszcz, Słupsk, które z powodzeniem realizują założenia programu, wzorując się na wrocławskich doświadczeniach.

Program „STOP 24” jest programem otwarty i będzie nadal realizowany, dlatego wszystkich zainteresowanych zapraszamy do najbliższego Komisariatu Policji, po stosowną deklarację oraz naklejki na samochód.

Autorami programu są policjanci : asp. sztab. Arkadiusz Trojan oraz asp.sztab. Andrzej Słotwiński tel. 71 340-25-40, 71 340-25-41.